CNC best practices

Praktické zkušenosti z frézováním kamene

Věci, které potřebujete vědět

  • Nikdy neřežte kolmo: Nejrychlejší cesta, jak zničit diamantový nástroj je pustit ho kolmo do materiálu. Musíte používat hladký sestup do dráhy tzv. rampování.

  • Používejte hodně a hodně vody: řezání tvrdých kamenů vytváří velké množství tepla. Pokud se pokusíte řezat bez vody, vaše bruska se po několika sekundách rozžhaví do ruda. Raději vše ponořte pod vodu.

  • Využívejte diamanty správně: nedává smysl používat jen prvních pár mm nástroje s diamantovým povlakem. Pokud je váš nástroj pokrytý brusem v délce např. 10 mm použijte hodnoty zanoření ve vašem CAM na hodnotu blízkou 10 mm. Rychlosti posuvu a životnost nástroje budou téměř stejné bez ohledu na to, jakou hodnotu snížení zvolíte – takže velké hodnoty odvedou mnohem více práce, než se nástroj opotřebuje.

CNC Program

  • Ø / Tool diameter: 6mm...
  • Z+ / Step down: 7mm 
    Můj nástroj je potažen diamanty o délce asi 9 a budu řezat 21 mm hluboko, takže 7 mm by byly 3 průchody a použil bych většinu diamantů.
  • F / Feed rate: 1600mm/min
    Později použiji pouze funkci "spirálového zavrtání" , kde nástroj nikdy neřeže v celé své šířce - a také použiji velmi malé překročení rychlosti - takže tato poměrně vysoká rychlost bude v pořádku (ale závisí na zrnitosti vašeho nástroje a také na kamenný materiál).
    Pokud používáte operaci, která vyžaduje, aby váš nástroj řezal v celé šířce, byly by vyžadovány mnohem nižší rychlosti posuvu v rozsahu 60 - 180 mm/min.
  • Fz / Z Axis Feed rate: 800mm/min 
    Snížená rychlost pro řezání směrem dolů, protože to je pro nástroj mnohem obtížnější než řezání do stran.
  • S / spindle speed: 24000rpm
    To je vše, co moje vřeteno umí - jít tak vysoko, jak jen můžete.
  • αz / Úhle zanoření: 1°
    Nejdůležitější nastavení: zajišťuje, že se osa Z bude pohybovat dolů se sklonem 1°, místo aby se zanořovala vertikálně.
  • d / step over: 8% (of tool diameter)
    Toto velmi malé překročení umožňuje použít výše uvedené vysoké rychlosti posuvu. Tímto způsobem to funguje rychleji než velký krok přes pomalý posuv.

 
Cutting
Cutting
Cutting

 

Jak na zádlaby zámků

Jak na zádlaby zámků

Frézy na zádlaby (zámky např.)

 
Nejprve bych chtěl zmínit, že na našich nestingovýchstrojích zadlabávat do hrany je možné několika způsoby.
 
Buďto osadit stroj s možností otáčením vřetene (4.osa vřetene), nebo lze využít možnosti osazení stroje frontální upínací deskou s předním přesahem vřetene před hranu rámu.
 
Existuje ještě poměrně drahé řešení použitím HSD vřeten s nástrojem s možností axiálního natočení nástroje.
 
Jako vždy, je použitelných nástrojů více. Pokud jde o dřevomateriály, pak pravděpodobně bychom se orientovali spíše na dvojzuby. Zde máme pak na výběr mezi hrubovacími nebo spirálovými frézami. Použitelné pak mohou být i drážkovací rovnozuby.
 
Kromě kategorie Extra dlouhé frézy: 
 
je možnost vybrat hrubovací frézu:
[https://www.caucau.cz/hrubovaci-frezy/hrubovaci-freza-8mm-08-4b26-08l95/](https://www.caucau.cz/hrubovaci-frezy/hrubovaci-freza-8mm-08-4b26-08l95/)
 
nebo dlouhou variantu profilovací/drážkové frézy:
 
 
 
Případně dlouhý diamant na lamino:
 
Pro, kdo by potřebovali zachovat pohledovou hranu naprosto čistou, pak doporučujeme nejprve naprofilovat nějakou NEGATIVNÍ frézou a pak tam zajet pozitivkou nebo rovnobřitkou.
Výroba reklamního štítu - dibond

Výroba reklamního štítu - dibond

JAK NA TO - Dibondový reklamní štít

Jak jsem si vyrobil firemní reklamní štít na provozovně KATing

Inspirace tvorby

Původní grafický návrh

Zde je původní grafický návrh zpracovaný v Power Point resp. Google Presentation

 

CAD CAM design

Následoval návrh ve Vectric Aspire (Cut2D, VCarve) (software produkt: zde... )

Zde je simulace výstupní řezů 

Výroba

Výroba probíhala postupně na etapy

Nejprve jsem vyřezal v dibondové desce (produkt zde...) (měl jsem jenom stříbrno/bílou tak jsme musel lakovat) nápis PLECHY-DŘEVODESKY-PLSATY-KÁMEN.

Desku jsem musel spojit ze dvou dílů - tak jsem udělal takovou puzzle západku, aby to sedělo na sobě přesně. DIbondovou desu jsem vyřezal jako krabici pomocí V fréz drážkovacích na dibond (produkt zde...a po nalakování ohnul okraje o 90stupnů. Závěsná záda krabice jsem vyřezal z lehčeného 100mm PVC (Produkt zde...). Dvě desky na sobě posloužily i jako výplň i jako záda. Záda jsem vodovážně namontoval na hmoždinky na zeď a na ně přišrouboval dibondovou krabici.

Pokračoval jsem výrobou KATing loga.

Z Dibondu jsem vyřezal křídlo a logo nápis a jednotlivá písmena nastříkal akrylovou barvou Barakryl. Odstín barvy jsem míchal od oka.

Z 1cm tlustého polystyrenu jsem vyřezal umísťovací šablonu a tu jsem pak POWER páskou přilepil na zeď po správném rozměření místa.

 

 

Na křídlo i logo-písmena KATing jsem nalepil oboustrannou gelovou pásku a přitiskl na zeď do šablony.

 

Po odstranění šablony již byla další etapa dokončena.

 

Pak jsem již pokračoval obdobně.

Nejprve jsem z dibondové desky vyřezal zbytek písmen nápisu UNIVERZÁLNÍ NÁŘEZOVÉ CENTRUM a po nalakování opět opatřil gelovou páskou. 

Vyřezal jsem si z polystyrenu šablonu pro nápis a upevnil na zeď. Do šablony jsem pak vlepil písmena a výsledek byl hotov.

Tak nyní budu pokračovat reklamou na SHOWROOM CauCau

Frézování lamina na nestingových strojích

nesting - frézování dílců z desky prořezem desky zpravidla v optimalizovaném rozložení minimální spotřeby materiálu je moderním způsobem malovýroby nábytku.

Naše nestingové stroje jako např. H3000MAX-VACATC jsou na tento typ výroby zaměřeny.

 

Nejčastějším zpracovávaným materiálem v nábytkářské výrobě je lamino - DTDL desky. Specifickým rysem těchto materiálů je to, že na dřevotřískovém jádře (dřevěné piliny spojované pojivem - lepidlem) je nalepena oboustranně deska tvrdého materiálu - lamina.

Tvrdost tohoto lamina způsobuje u běžných nástrojů jejich velmi rychlé opotřebení. Proto se nejčastěji na obrábění těchto materiálů používají nástroje s diamantovými břity jako např.: https://www.caucau.cz/nastroje-frzy-tvarove-i-drazka/diamantova-freza-ekonomik-10x26l70/

S nástrojem se pracuje podle tuhosti vašeho stroje. Na strojích řady H3000 nebo INDUSTRY nejlépe tak, že nástroj prořezává najednou celý průřez materiálu (dle toho také volíme délku nástroje). Hloubku dráhy volíme tak, že nástroj zanoříme cca 1,5 až 2mm pod desku do podkladu. Pozitivní břit na čele nástroje zajistí čistotu spodní hrany a zbývající negativní část nástroje zajistí naopak čistou vrchní hranu.

Výhodou tohoto zpracování je pak to, že stopa po nástroji je čistá, bez zubů na řezné hraně a v olepovacích strojích není třeba pracovat s předřezovým ofrézováním.

Jak ale na dráhy užší než 10mm?

Zde v naší praxi používáme DLC frézy: např. negativka  - https://www.caucau.cz/nastroje/celni-freza-downcut-1b-5mm-dlc/

Stejně tak tyto DLC nástroje používáme pro děrování malých průměrů.

Je třeba však dát pozor na odvod třísky. Vzhledem k tomu, že pilina zůstává převážně uvnitř drážky, je vhodné nezanořovat ji do dráhy hlubší jak 5mm. U hlubších drah je pak dobré pokračovat pozitivní frézou případně použít kompresní frézu.

Při používání kompresní frézy pak je výhodným efektem to, že pilina je v drážce slisována, a i u menších dílců není zapotřebí na vákuovém stole dělat spojovací můstky a následně je dodatečně opracovávat.

Doporučujeme prořezové dráhy nestingových dílců najíždět rampováním s nájezdem mimo dráhu hrany dílce. Rampování (postupné sjíždění nástroje do nastavené hloubky řezu) zajistí snížení opotřebení nástroje při zanoření do materiálu a nájezd zajistí čistou hranu v celém průřezu startovacího místa.

 

Jaký zvolit typ spirálové frézy? Pozitivní/negativní/Kompresní

UP-CUT (Pozitivní)

Standardní provedení čelních fréz je tzv. UP-CUT. Tříska je odváděna směrem nahoru.

Toto provedení zajišťuje dobré výsledky zejména na spodní hraně plošných prořezávaných materiálů a také při drážkování materiálů.
Jednobřité nástroje jsou uplatnitelné zejména na plasty (akryláty, pvc, HPDE, AB, atd.)

Dvoubřité nástroje pak poskytují vynikající výsledky pro dřevité materiály jako tvrdá a MDF.
Nehodí se pro zpracování měkkých dřev a překližek

 

DOWN-CUT (Negativní)

Negativní provedení šroubovice břitu zajišťuje dobré výsledky na vrchní hraně materiálu. Díky tlaku třísky do materiálu snižuje vibrace při obrábění tenkých deskových materiálů. Proto se uplatňují dobře u tenkých plastových desek ale použitelné jsou i u překližek a dřevitých materiálů jako je MDF, tvrdá dřeva i měkká dřeva

 

UP-DOWN-CUT (Kompresní  nebo Pozitivně-negativní)

Tyto frézy jsou schopny zjistit dobrý výsledek na vrchní i spodní hraně materiálů. Zejména u nástrojů s diamantovým povlakem pak jsou velmi dobře použitelné pro formátovací řezy lamina.

O frézování do kamene

Naše stroje všechny je možné používat na obrábění kamene při použití diamantových brusných nástrojů a s přísunem chladící vody.

Takto stroje používá většina našich zákazníků.
 
Upínání je prováděno převážně truhlářskými svěrkami k rámu stroje a chlazení nástroje přívodem vody hadicí s odkapáváním vody pod stroj, který je umístěn ve vhodné nádobě nebo nad prostorem, ze kterého je zajištěn odvod vody.
 
V minulosti jsme některé verze strojů více přizpůsobili práci s kamenem.
Např. dva stroje, které převážně obráběli kamenné sochy dosud v ležící podobě kamene, jsme postavili vertikálně a nyní jsou kamenné sochy obráběny ve vertikální poloze.
 
Do budoucna uvažujeme o výrobě sériové upravených strojů speciálně pro kameníky, pokud o to bude nějaký větší zájem. V současné době však zákazníci upřednostňují standardní levnější provedení před speciálních úprav.
 
Strojové možnosti jsou následující:
 
 
2/ Stroj H1000GH upravený o prizmatické průmyslové vedení (4390EUR)
 
3/ Speciální stroj F1500STONE (7200EUR) (1500x1000mm)
Verze se zvýšenou osou Z a vylepšené zakrytí vřetene proti cákající vodě, přívod vody již instalovaný s oběhovým čerpadlem
F1500STONE
 
Další stroje lze také vhodně používat jako např. stroje řady H3000 s doplněním o vodní vanu viz video níže nebo F3000 díky volnému žebřinovému rámu.
 
​Ke všem strojů je možné dovybavit nerez vanu s T-drážkovými lištami - upínacím systémem za cenu cca 1000EUR
 
Máme zájem také časem v případě rozvoje kamenického trhu v ČR vyvinout verzi stroje přenosnou - více hliníkových komponent, závěsný rám, doplněný stroj o mobilní manipulační techniku, agregát a oběhové čerpadlo s filtrem a nádrží na vodu.
 
  
Ukázky prací na našich strojích lze nalézt např. zde na Youtube kanálu: Youtube kanál o CNC frézování do Kamene ZDE
 
Další k tématice lze nalézt nově založenou skupinu na facebooku: CNC frézování kamene, ale ta zatím není moc využívána a je připravena pro rozvoj CNC kamene v čechách: https://www.facebook.com/groups/3127068997543937/
 
Videonávody pro CNC řezání plazmou

Videonávody pro CNC řezání plazmou

videonávody jsou autorským dílem pracovníků společnosti CauCau, s.r.o. ®

Tvorba CAM drah pro CNC pálení v CUT2D

Nastavení stroje a postup pro zahájení pálení v MACH3

Podrobné ovládání CNC plazmy pomocí MACH3

Detailní o nastavení parametrů pálení

Nastavení offsetu výšky Z pro pálení

 

Videonávody pro CNC frézování

Videonávody pro CNC frézování

videonávody jsou autorským dílem pracovníků společnosti CauCau, s.r.o. ® případně spoluautorským dílem s www.Chodská dílna.cz

  Ovládání CNC stroje pomocí řídícího systému
Rich Auto Profi6
CAD/CAM tvorba obráběcích drah pro CNC frézování
Reportážní video Chodské dílny z CauCau CNC showroomu v Plzni na téma ÚDRŽBA stroje

Reportážní video Chodské dílny z CauCau CNC showroomu v Plzni na téma



Ovládání CNC stroje pomocí MACH3
1. díl

 

Základní pracovní desky stolů

Upínací deska 

 
Naše stroje jsou při dodávce zpravidla opatřeny základními upínacími deskami z lamina nebo vodovzdorné překližky.
 
Doporučujeme na tuto základní desku přišroubovat ještě jednu desku např. vodovzdornou překližku 12mm tlustou a tu si povrchově sfrézovat "zarovnat" největším průměrem čelní frézy do roviny.
 
To je nutné zejména pro účely povrchového gravírování případně přesného frézování mělkých kapes. Žádný materiál, ani rám stroje není totiž dokonale rovinně přesný. A to ať vlivem nerovností povrchu materiálu, konstrukčních nepřesností, mechanického zkroucení rámu nebo teplotních změn. 
 
Do této desky potom následně profrézovávat při profilování  vyřezávání z materiálu. Tato doplňková deska pro vás bude spotřební materiál a nebudete si ničit tu základovou. Další vlastností je, že deska ještě více zvýší tuhost celé konstrukce.
 
 
Je vhodné, aby použitý materiál byl měkčí než frézovaný materiál. Při profrézování by jinak mohlo dojít k poškození nástroje nebo jeho rychlému otupení.
×

Splátková kalkulačka ESSOX